Funkcje pokarmowe czyli jak dziecko uczy się jeść - etap karmienia łyżeczką

Pokarm powinien być podawany z początku na stosunkowo płytkiej, a nawet całkiem płaskiej łyżeczce/szpatułce. Fizjoterapeuci podkreślają, że ważny jest dobór wielkości narzędzia, czyli w tym przypadku łyżeczki do wielkości jamy ustnej dziecka- przyjmuje się, że łyżeczka szerokością nie powinna przekraczać szerokości języka dziecka. Materiał wykonania łyżeczki powinien być bezpieczny dla dziecka, łatwy w myciu oraz najlepiej by łyżka nie miała ostrych krawędzi a faktura była dla dziecka przyjemna. Jednak wybór materiału z jakiego będą wykonane pierwsze łyżeczki dziecka jest kwestią bardzo indywidualną.

Z czasem przeciery zmieniajmy na grudkowate papki, papki na jedzenie z nieco większymi kawałkami, których obecność będzie stymulowała dziecko do pierwszych prób gryzienia. Możemy wtedy też, obserwując czy dziecko sprawnie potrafi ściągać wargami pokarm z łyżeczki płaskiej, zmienić łyżeczkę na coraz to głębszą.
Więcej o doborze łyżeczki i o technikach podawania pokarmu na tym etapie właśnie pojawiło się na instagramie Marceliny Przeździęk - serdecznie polecam zajrzeć!
Więcej o doborze łyżeczki i o technikach podawania pokarmu na tym etapie właśnie pojawiło się na instagramie Marceliny Przeździęk - serdecznie polecam zajrzeć!
Opanowanie tej umiejętności stanowi swoiste przygotowanie dziecka do nauki picia z kubka (na tym etapie wymagana jest dobra sprawność i odpowiednie napięcie mięśniowe warg) i do rozwoju odgryzania a potem żucia. Ale o tym w następnej części artykułu :)
Źródło: J. Skrzek Wczesna interwencja logopedyczna
Zdjęcia: źródło własne
Nawet taka rzecz jest wazna w rozwoju dziecka:) Sprawdźcie sobie też buty dziecięce od https://kokoleti.pl/sandaly-dzieciece
OdpowiedzUsuń